3. Turizm Şûrası

TÜRKİYE’NİN 3. TURİZM HAMLESİNİ BAKAN KURTULMUŞ TANITTI

TÜRKİYE’NİN 3. TURİZM HAMLESİNİ BAKAN KURTULMUŞ TANITTI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: “Özellikle içinde bulunduğumuz şartlar bakımından stratejik bir sektör haline gelebilmesi için turizmle ilgili üçüncü evreye, hamle dönemine geçişi bu Şûra ile sağlamayı ümit ediyoruz.”

Türkiye’nin turizm sektörünün stratejik, çok canlı bir sektör haline dönüştürülmesi ve turizmin yumuşak bir güç olarak öne çıkartılması gerektiğini dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, ‘Tam Zamanı’ sloganı ile düzenlenecek 3. Turizm Şûrası’nın turizmdeki bu yeni hamle dönemlerine olumlu yansıyacağına inandıklarını söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığının geniş katılımlı olarak, 1-3 Kasım tarihleri arasında, Ankara’da gerçekleştirileceği 3. Turizm Şûrası Bakan Kurtulmuş tarafından basına tanıtıldı. 

Türkiye Ekonomi Gazetecileri Derneği ile İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de bir araya gelen Bakan Kurtulmuş, Şûra hazırlıkları ve komisyonlar hakkında basın mensuplarına bilgi aktardı.

Türkiye’nin, rahmetli Turgut Özal döneminde, turizmde çok önemli bir hamle yaptığına vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, ikinci hamle olarak nitelendirdiği dönemin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde gerçekleştiğini dile getirdi. 

3. Turizm Şûrası için 13 komisyona 1500 kişilik havuzdan 325 üyenin seçildiğini, komisyonlarda 28 raportörün görev aldığını ve 1400 saatlik çalışma yapıldığını aktaran Bakan Kurtulmuş, ön hazırlık çalışmalarının sonucunda 150 sayfalık rapor hazırlandığını ve 185 tebliğin Şura Bilim Kuruluna iletildiğini belirtti.

Turistlerin daha fazla Türkiye’ye gelmesini sağlayacak altyapı imkânlarının bu dönemde geliştirildiğini belirten Bakan Kurtulmuş, Türkiye turizmini daha ileriye taşımak üzere Bakanlığın sürdürdüğü çalışmaları anlattı.

Daha önceki Şûra’nın merhum Turizm eski Bakanı Mustafa Rüştü Taşar zamanında yapıldığına işaret eden Bakan Kurtulmuş, bu yeni buluşmanın 15 yıl sonra gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. 

Sektörün ve kamunun bütün temsilcilerinin bu toplantıda bir araya geleceğini söyleyen Bakan Kurtulmuş, “Özellikle içinde bulunduğumuz şartlar bakımından stratejik bir sektör haline gelebilmesi için turizmle ilgili üçüncü evreye, hamle dönemine geçişi bu Şûra ile sağlamayı ümit ediyoruz.” dedi.   
   

  • 224564,2jpg.png
  • 224566,11jpg.png
  • 224568,4jpg.png
  • 224579,5jpg.png