3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Cüneyt MENGÜ, Dr.

İlk, orta ve lise öğrenimini Kerkük’te,  Üniversite eğitimlerini Bağdat Üniversitesi Ticaret ve İktisat Fakültesinde ve Al-Mustansiriyya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi işletme bölümünde yüksek lisansını bitirdi. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Orta Doğu Turizm Pazarı’nın Türkiye Açısından Analizi” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı.

Evli ve bir çocuk babası olan Mengü, 1980 – 1985 yılları arasında özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yaptı. 1985 yılında Mercan Turizmi kurarak turizm sektörüne girdi.

1985 – 1992 yılları arasında değişik dönemlerde Irak Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığını yürüttü. Irak Türkmen Cephesi’nin kurucusudur. Irak Muhalefet Kongresi (INC) üyesi olarak 1999 New York ve 2002 Londra Konferanslarında Türkmenleri temsil etti. 2003 Ocak ayında Türkmen delegesi olarak Davos Ekonomik Forumuna katıldı. 2003 Şubat ayında Irak’ın geleceği ile ilgili Erbil-Selahaddin’de ve Ankara’da 1 Mart tezkere öncesi ve sonrası yapılan uluslararası toplantılara iştirak etti. Saddam’ın devrilmesinden sonra Bağdat Konferansına katıldı ve Kerkük’te Türkmen Meclisini kurdu.

Halen Ortadoğu Pazarından en fazla turist getiren seyahat acentası olan Mercan Turizmin sahibi ve CEO’sudur. Aynı zamanda Ortadoğu pazarında aktif olarak çalışan acentaların oluşturduğu Ortadoğu Turizmini Geliştirme Derneğinin (ODDER) başkanıdır. Sahibi olduğu Mercan Turizm, Kültür ve Turizm Bakanlığı, STK ve turizm sektör temsilcilerinden birçok başarı ödülleri almıştır. Ayrıca Panorama Havacılık ve Metex Fuarcılık adı altında sahip olduğu iki şirket de faaliyet göstermektedir. 

Turizm sektöründe sürdürdüğü çalışmalarının yanısıra İstanbul Üniversitesi’nde turizm konusunda dersler vermektedir. Dr. Mengü yurt içinde İstanbul Ticaret Odası ve TÜRSAB, yurt dışında ise ASTA ve UFTAA kuruluşlarının üyedir. Hâlihazırda Orta Doğu İş Adamları Derneği ve Türkmeneli Stratejik Araştırma ve Düşünce Merkezi Başkanlığını yürütmektedir.

Gerek turizm alanında, gerek Türkmen meselesi ile ilgili yayınlanmış çeşitli eserleri, makaleleri, inceleme araştırma yazıları ile birlikte ulusal ve uluslararası sempozyum ve toplantılarda sunulmuş bildirileri vardır. Ayrıca 2014 yılından beri günlük bir gazetenin haftalık köşe yazarlığını da yürütmektedir.