3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Bahar BİRİNCİ

bahar_birinci.jpg

Orta ve Lise eğitimini köklü okullardan biri olan Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde tamamlayan Bahar Birinci, bu okuldan mezun olduktan sonra Amerikan Lisan ve Sanat Dershanesi’nde 1 senelik Ofis Yönetimi kursunu bitirdi.

Çalışma hayatına Volvo Penta firmasında başlayan Birinci, daha sonra otomotiv sektörünün lider firmalarından Otomarsan’a geçti ve burada 11 yıl satış, pazarlama ve ihracat bölümlerinde çeşitli görevler üstlendi. Birinci aynı zamanda bu şirketin ilk kadın grup şefi ünvanına da sahip oldu.

Birinci daha sonra Koç Grubu’na bağlı Ram Dış Ticaret firmasında Avrupa Bölümü Satış

Koordinatörlüğü görevini üstlendi.

Uluslararası Ticaret alanında 14 yıl çalıştıktan sonra havacılık sektörüne geçen Birinci, çalışma hayatına,  İngiltere’nin resmi havayolu kuruluşu olan British Airways’de Satış Müdür Yardımcısı olarak devam etti.

Birinci, British Airways’de çalışırken İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından Oxford Brooks Üniversitesi’nde de İşletme ve Yöneticilik eğitimi alarak yüksek öğrenimini tamamlamış oldu.

1993 yılında Emirates Havayolu’nda Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başlayan Birinci, başarılı çalışmalarından dolayı sırasıyla Romanya ve daha sonra Bulgaristan Bölgelerinin de Müdürlüklerini sorumluluklarına ekledi.

Bahar Birinci, 24 yıl önce göreve başladığı Emirates’te öncelikle Türkiye ve Dubai arasındaki ticareti canlandırmaya yöneldi. Dış ticaret ile Dubai’nin tanıtımını sağlayarak iş dünyasını Dubai’ye çekmeye yönelen ve daha sonra bölgenin turistik yanını ortaya çıkartan Birinci ekibi ile bu çabalar sayesinde Türkiye ile Dubai arasındaki hem turistik hem de ticari amaçlı yatırım ve trafiğin artırılması konusunda çok büyük katkıda bulundular ve bulunmaktalar.

Halen Emirates Türkiye, Romanya, Bulgaristan Bölge Müdürü görevini başarıyla sürdürmekte olan Bahar Birinci, ayrıca bütün ülkelerde IATA havayolu temsilcilerinin üye olduğu BART’ın (Board of Airline Representatives) Türkiye Başkanlığı ve Dünya turizm profesyonellerinin en önemli derneklerinden biri olan SKAL International’ın üye sayısı olarak en büyük kulübü olan İstanbul Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

Evli ve bir erkek çocuk annesi olan Bahar Birinci seyahat etmekten, fotoğraf çekmekten, yazı yazmaktan, sinema, tiyatro ve konser gibi kültürel faaliyetleri takip etmekten keyif alıyor.