3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Bilgütay YAŞAR

bilgutay_yasar.jpg

Bilgütay, Sayıştay Başkanlığı'nda 1.5 yıllık Sayıştay Denetçiliği görevinden sonra, Maliye Bakanlığı'na girerek 10 yıl Maliye Müfettişliği yapmıştır. Bu görevi sırasında kamu ve özel kesim işletmelerinde denetim ve incelemelerde bulunmuştur. 1996 yılında PwC Türkiye, İstanbul ofisine katılmıştır.

PwC’de çok uluslu şirketlere yönelik vergi danışmanlığı konularında deneyim kazanmış, InternationalAssignmentSolutions grubu bünyesinde yabancı ve Türk çalışanların vergilendirilmesi konularında da uzmanlaşmıştır. Halen ekibin liderliğini yapmaktadır. PwC Türkiye Otomotiv Sektörü liderliğinin yanı sıra ilaç, sigorta ve turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin denetim ve danışmanlık projelerinde yer almıştır. Turizm müşterileri arasında; TUI Grubu (Magic Life Otelleri, Suntopia Otelleri, Iber Otel, Robinson Otelleri, Tantur Otelleri), Çırağan Sarayı, Shangri-La Otelleri, Tursoy Otelcilik yer almaktadır.

Bilgütay Yeminli Mali Müşavir (YMM) ünvanı sahibidir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi bölümü mezunudur. 1993-1994 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Illinois Üniversitesi'ne devam ederek Muhasebe ve Denetim konusunda master derecesini elde etmiştir. 2004 yılından beri Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak Türk Vergi Sistemi dersi vermektedir. “YASED” Yabancı Sermaye Derneği’nde İstihdam ve Eğitim Çalışma Grubu başkanı olarak faaliyet göstermektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.