3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Alper Sami ÇAYIR

alper_sami_cayir.jpg

1979 yılında Samsun, Alaçam’da doğdu. İlk öğrenimi Samsun, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 2000 yılında İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi  Şehir ve Bölge Planlama Bölümünü, 2003 yılında da Şehir ve Bölge Planlama yüksek lisans programını bitirdi.

2001 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Planlama ve İmar Müdürlüğü bünyesinde Tarihi Yarımada ve Beyoğlu bölgesi planlama çalışmalarında sözleşmeli olarak çalışmaya başladı.

2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığında, Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı olarak, Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanlığında göreve başladı ve 2008 yılında Uzmanlığa atandı.  2013 yılından beri Arazi Tahsis Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir. Bakanlıkta Türkiye Turizm Stratejisi 2023, turizm gelişimi ve planlaması, kurvaziyer turizmi, arazi tahsis mevzuatının yenilenmesi vb. çalışmalarda bulunmuştur.

2014 yılından beri KKTC kalkınma ve ekonomik iş birliği teknik heyet üyesidir.  2013-2017 yılları arasında Adana ile Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu Başkanlığı ve üyeliği yapmıştır.

İyi derecede İngilizce bilmekte olup evli ve bir çocuk babasıdır.