3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Özge SAMANCI, Doç. Dr.

Doç. Dr. Özge Samancı lisans (1995) ve yüksek lisans (1998) derecelerini Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladıktan sonra, doktora derecesini Paris’te EHESS (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales)’den Tarih ve Medeniyetler alanında 2009 yılında almıştır. 2003-2017 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyesi olarak yemek kültürü, yemek tarihi, dünya mutfakları ve Türk mutfağı alanlarında dersler vermiştir. Doç. Dr. Özge Samancı halen Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Geç dönem Osmanlı Mutfak Kültüründe modernleşme, Osmanlı Saray Mutfağı ve Osmanlı- Türk Yemek tarihi Dr. Samancı’nın çalışma ve araştırma konularını oluşturmaktadır. Uluslararası ve ulusal birçok kongre ve seminere katılan Dr. Samancı Yemek ve Kültür, Food & History dergilerinin yayın kurulu üyesidir. Samancı son olarak geçen sene Fransa’nın Tours kentinde “Yemek Kültürü ve Tarihçiliği” kongresine katılmış ve ayrıca Macaristan Konsolosluğunda ICC İstanbul Konsoloslar birliğinin düzenlediği konferansta “Geçmişten Günümüze İstanbul Mutfak Kültürü” başlıklı bir  konferans vermiştir.

19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı (Medyatik 2006)  ve Türk Mutfağı(Kültür Bakanlığı 2008) gibi kitaplara imza atan Samancı, yemek tarihçiliği alanında “ Food Studies In Ottoman-Turkish Historiography” (in Writing Food History: A Global Perspective 2012);  Avrupa’da ve Türkiye’de Yemek Tarihçiliğine Kısa Bir Bakış” ( Yemekte Tarih Var Yemek Kültürü ve Tarihçiliği 2013) gibi kitap bölümleri yazmıştır. “Culinary Consumption Patterns of the Ottoman Elite during the First Half of the 19th Century” (in the Illuminated Table, the Prosperous House 2003), “Pilaf and Bouchées: The Modernization of Official Banquets at the Ottoman Palace in the Nineteenth Century” (in Royal Taste 2011) Osmanlı Saray ve İstanbul mutfağıyla ilgili yazdığı kitap bölümlerine örneklerdir. Samancı’nın son olarak Fransa’da 19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı üzerine La Cuisine d’Istanbul au 19e siècle( PUFR 2015)  adlı kitabı yayımlanmıştır. Kitabının tanıtımı Paris’te Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu tarafından Mayıs 2015’te yapılmıştır.