3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Yalçın MANAV

yalcin_manav.jpg

1941 Yılında Malatya’da doğdu.  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. 1968 yılından itibaren 37 yıl 9 ay Turizm Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde hizmette bulunmuş, 16 yıl İstanbul Turizm İl Müdürü olarak görev yapmıştır. 2002 yılında Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlenmiş bu görevinden 2003 yılında emekli olup ayrılmıştır.

Türk turizm sektörünün adını çok yakından tanıdığı biri olan Yalçın MANAV Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanlığını üstlendi. Yalçın Manav’ın Türk aşçılarının dünyanın en saygın meslek kuruluşlarından biri olan Dünya Aşçılar Birliği (WACS) üyeliğine Dubai Kongresinde kabul edilmesinde büyük payı olmuştur. Yalçın Manav’ın başkanlığını yaptığı, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonunun, 7400 üyesi ve 21 üye derneği bulunmaktadır.  Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu, 114 ülkenin üye olduğu,  on bir milyon yedi yüz bin üyeli Dünya Aşçılar Birliği’nin (WACS) tek ulusal üyesidir. Yalçın Manav’ın Başkanı bulunduğu Federasyon, 2003 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak İstanbul Uluslararası Gastronomi Festivali düzenlemektedir. 229 şef aşçısı Uluslararası jürilik diplomasına sahiptir. Yarışmalara 30-35 ülkeden aşçılar, Milli Takımları ve şefleri katılmaktadır. International Istanbul Gastronomy Festivali ülkeler arasında birinci sıradadır. TAŞFED bünyesindeki Türkiye Aşçılar Milli Takımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen yarışmalarda Türkiye’ye birçok madalya kazandırdı.

Türk Aşçılarına kendini adamış olan Yalçın Manav, en büyük arzusu olan TAŞFED Aşçılık Okulunu yakın zamanda faaliyete geçirerek aşçılık sektöründe hizmetlerine devam etmektedir.