3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Esmeray AKAR

esmeray_akay.jpg

1965, İstanbul, Süleymaniye doğumluyum. Cihangir’de büyüdüm ve Firuzağa İlkokula, (Sangt Georg) Avusturya Lisesi’ne ve İÜ Almanca Öğretmenliği bölümüne gittim. 

Almanca ve İngilizce lisanlarını biliyorum.

Ülkemizin eski turizmcilerden biri olan babamın mesleğine aşık oldum.

1982 senesinde, yaz tatillerinde,  turizme, otel kısmıyla adım attım. Turban Kilyos, Sheraton İstanbul, Güneş Otel (Merter) otellerinde çalıştım.

Sonrasında üniversite eğitimime paralel turist rehberliğini, ustalarımdan öğrenmeye başladım. Usta-çırak öğretisinde paha biçilemez kazanımlarım oldu.

Turist Rehberliği ruhsatnamemi ve çalışma kartımı, Bakanlığın sınavlarını kazanıp eğitimini gördükten sonra 1986 yılında aldım. O yıldan itibaren yasal olarak ülkesel ve Almanca lisanında aktif turist rehberliğini icra etmekteyim.

Incoming yapan,  Camel , Tura, Turrama, Erişen, Metro, Tantur, Polo, Elitur, Topkatur, Plus Tur Turizm Acenteleriyle çalıştım.

31 ve 25 yaşlarında iki çocuk annesiyim. Halen İstanbul’da ikamet etmekteyim.

1986’dan bu yana İRO üyesi ve 2012’den bu yana İRO delegesiyim.

2013-2016 yılları arasında TUREB Disiplin Kurulu üyeliği yaptım.

2016 yılından bugüne kadar TUREB Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktayım.

Kişisel meraklarım: Mesleğimde kendimi güncellememi sağlayan kitaplar, genel kültürümü besleyen ve güncelleyen tüm dokümanları okumak; mesleki eğitimlerde de kullandığım, kişisel gelişim kitap ve interaktif faaliyetler; off-road ve kamp yapmak; çok parçalı yap-bozlar yapmak.