3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Asım SALDAMLI, Prof. Dr.

asim_saldamli.jpg

Prof. Dr. Asım Saldamlı, 15 Nisan 1967 tarihinde Çorum Sungurlu’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Almanya’da tamamlamış, Lisans öğrenimini Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunda yapmış ve 1991 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme programında 1994 yılında tamamlamıştır. Doktora öğrenimini de Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim dalında yapmış ve 1999 yılında Dr. unvanını kazanmıştır. Doçentlik unvanını 2010 yılında alan Saldamlı, 2015 Haziran ayında profesör olmuştur.

Asım Saldamlı bir süre turizm sektöründe çalıştıktan sonra, 1992 yılında Mersin Üniversitesi Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda öğretim görevlisi olarak göreve başlamıştır. On yıldan fazla görev yaptığı Mersin Üniversitesinden 2012 yılında kendi isteği ile ayrıldıktan sonra İstanbul’a yerleşmiş ve 2002-2014 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı,  Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanlığı, Fakülte akademik ve yönetim kurulu üyelikleri gibi idari görevler yapmıştır. Ayrıca,  2011-2012 öğretim yılında bir dönem yurt dışında (School of Hospitality Business Management, Washington State University) misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur.

2013 Ekim ayında Nişantaşı Üniversitesinde çalışmaya başlayan Asım Saldamlı, 2013-2015 tarihleri arasında İİSB Fakültesi dekan yardımcılığı, Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve 2015-2016 arasında İİSB Fakültesi Dekan V. gibi idari görevlerde bulunmuştur. 2013 yılından beri Nişantaşı Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanlığı görevini sürdüren Prof. Dr. Asım Saldamlı aynı zamanda Ağustos 2016 dan beri Rektör Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış makaleleri, bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildirileri, kitap bölümleri ve editörlük çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca, özellikle turizm alanında ulusal ve uluslararası kongrelerde danışma kurulu üyeliği, bilim kurulu üyeliği olan Prof. Dr. Asım Saldamlı’nın aynı zamanda ulusal bilimsel dergilerde hakemlik görevleri de bulunmaktadır.

Prof. Dr. Saldamlı, 25 adet yüksek lisans tezini başarıyla yönetmiştir. Ayrıca halen devam eden 3 adet yüksek lisans ve bir adet doktora tezini yönetmektedir. Son iki yılda lisans ve lisansüstü programlarda yönetim bilimi, araştırma yöntemleri, turizm ve turizm işletmeciliği alanında dersler vermektedir.

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) üyesi ve İstanbul temsilcisi olan Prof. Dr. Asım Saldamlı iyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor.