3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

İbrahim BİRKAN, Prof. Dr.

ibrahim_birkan_prof_dr.jpg

Prof.Dr. İbrahim Birkan, 1953 yılında doğdu. 1974 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Aynı okulda 1975 ve 1976 yıllarında Pazarlama ve Finansman konularında Yüksek Lisans yaptı, 1977-1979 yılları arasında A.B.D.’de University of Massachusets’de Turizm İşletmeciliği konusunda Yüksek Lisans yaptı. 1984 yılında Uluslararası Pazarlama dalında Marmara Üniversitesi’nde Doktora derecesini aldı.

Çalışma hayatında, turizm sektöründe yöneticilik görevleri ve akademik çalışmaları bir arada yürütmüş bulunan İbrahim Birkan 1975 yılından 2015 yılına kadar A.B.D. ve Türkiye’de Genel Müdür ve Koordinatör olarak turizm sektöründe görev yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinde yarı zamanlı olarak görev yapmıştır. İbrahim Birkan 2015 yılından bugüne Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanlığını yürütmektedir.

İbrahim Birkan’ın 1998 yılında Uluslararası Otelcilik Derneği (IHRA) ve Birleşmiş Milletler Çevre Teşkilatı(UNEP) tarafından Dünya Çevre Ödülü verilmiştir. 10. Yıl Kalkınma Planı Turizm İhtisas Komisyonu Başkanlığı görevlerini de yapmış olan Prof. Dr. İbrahim Birkan’ın ulusal ve uluslararası çok sayıda yayınlanmış makale ve araştırması bulunmaktadır.