3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Erkunt ÖNER

erkut_oner.jpg

Tura Turizm, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Erkunt Öner 1944 yılında Sivas’ta doğmuştur. Turizme olan ilgisi lise öğrencisi iken başlayan Öner, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğu sırada Turizm Bakanlığı’ndan aldığı turizm rehberliği lisansı ile profesyonel turizm hayatına başlamıştır. 1964 yılında Belçika Hükümeti’nin sağladığı burs ile Brüksel’de Turizm Eğitimi Programını; 1972 yılında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler lisans eğitimini tamamlamıştır.

1966 yılında İstanbul’da Tura Turizm’i kurmuştur. Tura Turizm geçtiğimiz 50 yıl içinde kruvaziyer turizm alanında ulusal ve uluslararası pazarda en önde gelen şirket olmuştur. Şirket,  bugün 130’dan fazla personeli ile İstanbul Merkez ofisi dışında Kuşadası ve Antalya şubeleri ile gelen ve giden turiste hizmet veren bir tur operatörü olarak faaliyet göstermektedir.

Tura Turizm sağladığı kaliteli ürün ve hizmetleri ile ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan 70’in üzerinde ödül kazanmıştır. Kruvaziyer Sektörünün en büyük organizasyonu olan Seatrade tarafından 2007 yılında Yılın Tedarikçisi; 2008 ve 2015 yılları arasında En Yenilikçi Tur Operatörü ödüllerine layık görülmüştür. 2012 yılında Norwegian Cruise Line tarafından En Başarılı Tur Operatörü; 2013 yılında Royal Caribbean Cruises tarafından En Yenilikçi Tur Operatörü seçilmiştir. Şirket aynı zamanda yer hizmetleri alanında da çeşitli kategorilerde ödüle layık görülmüş, 2015 yılında Spotlight Ödülü ile En Gelişmiş Tur Operatörü ödüllerini kazanmıştır.

Kariyeri süresince Erkunt Öner çeşitli büyüklüklerde gemi, feribot ve otele sahip olmuş; onların işletmeciliğini ve yöneticiliğini yapmıştır. 1990 ve 2000 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde Öğretim Görevliliği yapmış; 2012 yılında ise Cambridge’deki Seatrade Cruise Academy’de ders vermiştir. Her yıl Miami, Avrupa ve Akdeniz’de gerçekleşen Seatrade organizasyonları, PSA, Med Cruise ve World Travel Market gibi uluslararası turizm konferanslarında konuşmacı olarak yer almıştır. Erkunt Öner 2016 yılında düzenlenen Seatrade Ödül Töreni’nde Kruvaziyer Turizmine Katkılarından Dolayı Seatrade Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Erkunt Öner evli ve iki çocuk babasıdır. İleri seviyede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Kurumsal bir aile şirketi olan Tura Turizm kurulduğu günden itibaren 50 yıldır Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Erkunt Öner tarafından yönetilmektedir.