3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Nazmi KOZAK, Prof. Dr.

nazmi_kozak_prof_dr.jpg

1962 yılında Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesine bağlı Yeşilçiftlik Kasabası’nda doğdu. İlk ve ortaokulu Yeşilçiftlik’te, liseyi Sultandağı Lisesi’nde okudu. 1982 – 1986 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’na devam etti ve buradan lisans derecesi aldı. Yüksek lisans çalışmalarını Hacettepe Üniversitesi ve doktora çalışmalarını ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği alanlarında yaptı.

İş yaşamına çeşitli otel işletmelerinde çalışarak başladı. 1997-2001 yılları arasında yılında Başkent Üniversitesi’nde görev yaptı. 2001 yılında çalışmaya başladığı Anadolu Üniversitesi’nde halen görev yapmaktadır.

Akademik çalışma konuları arasında Turizm Pazarlaması, Bibliyometri, Turizm Tarihi ve Sözlü Tarih Araştırmaları olan Prof. Dr. Nazmi Kozak 1990 yılından itibaren Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin, 1997’den itibaren de Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in editörlüğünü yürütmektedir.

Yayınları arasında; 10’u uluslararası yayınevlerinden olmak üzere 76 kitabı, 15’i uluslararası dergilerde olmak üzere 120’nün üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Prof. Dr. Nazmi Kozak Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın genel koordinatörlüğünün yanı sıra, 18 yıldır Akademik Turizm Bülteni’ni yayımlamakta ve ulusal ve uluslararası düzeylerde çok sayıda bilimsel kongre ve arama konferansının düzenleyiciliği ve kongre başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak ile evlidir.