3. Turizm Şûrası
  • Neredeyim :

Yelda Dikmen URAS

yelda_dikmen_uras.jpg

1949 Ankara doğumlu olup,  eğitimini 1966 da İstanbul Nişantaşı Kız Lisesinde, 1970 de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. 1972 yılında Serbest Avukatlığa başladı. Mesleğinin ilk yıllarından itibaren Hilton/Wagons Lits/Mövenpick gruplarının  Danışmanlıkları ile Turizm Sektörüne girmiş oldu. 1994 den itibaren TUROB Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin ve 11 Bölge Derneğinin A4 kağıdına koydukları imzalar ile oluşturdukları,  tüm platformlarda kabul gören “TÜROB-Türkiye Otelciler Birliği”nin Danışmanlığı yanında, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sergi Sarayının (UKTAŞ) Hukuk Danışmanlığını uzun yıllar yürüttü. “Habitat II Konsorsiyumu”na danışmanlık verdi. 

ICVB ‘nin kuruluşunda, Turizm Sektörü ile ilgili mevzuat çalışmalarında, Turizm Meslek Birliği Yasa Taslaklarının hazırlanmasında yer aldı. TÜROFED’nun Tüzüğünü hazırladı. TOBB ‘ne danışmanlık verdi, DPT Kalkınma Plan çalışmalarında Komisyon Üyesi, TPE Danışma Kurulu Üyesi, İTO Fikri Mülkiyet Hakları İhtisas Komitesi Üyesi olarak görev yaptı,  Haliç Kongre Merkezinin Hukuk Danışmanlığını üstlendi. Boğaziçi Üniversitesinde misafir olarak dersler verdi.

Halen serbest olarak avukatlığını, TÜROB-Türkiye Otelciler Birliği’nin, TURYİD- Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin, TTYD-Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin Hukuk Danışmanlıklarını, TTYD’nin Danışma Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir.

Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Tenor Erol Uras ile evli olup, kızı Y.Mimar Reyhan Uras’dır.